"וילי פוד" נמנית על השורה הראשונה של החברות הפועלות בשוק המזון בישראל. מדובר בחברה שהערכים לאורם היא פועלת הם הגברת התחרות בתחום המזון, חדשנות ואיכות ללא פשרות, ואת תוצאות ההתנהלות הזו ניתן לראות בהיקף המכירות שלה שנמצא במגמת עלייה מתמדת, ברווח הנקי שגם הוא עולה משנה לשנה וגם בעסקה שהתבצעה בשנת 2014 ושבמסגרתה נרכשה השליטה בחברה על ידי חברת "אמבלייז" בראשותו של אלכסנדר גרנובסקי, וזאת בעסקה שעל פיה שווי השוק הייתה שווה מליוני שקלים(מאות). מי שעומד מאחורי המספרים המרשימים והמציאות המרשימה אף יותר שבה אין כמעט בית בישראל שלא תמצאו בו מוצרים שמייבאת החברה הם שני אחים – צבי ויליגר , שייסדו אותה ב-1994 ומאז עומדים בראשה ומתווים את הדרך שלה כלפי מעלה.

וילי פוד של צבי וילגר

וילי פוד של צבי וילגר עולה ועולה

 

תפישת העולם של צביקה ויליגר

צבי ויליגר (צביקה ויליגר) ואחיו הצעיר יוסי נולדו בעצם אל תוך עולם העסקים ובפרט אל תחום ייבוא המזון, שכן אביהם אלכסנדר היה אחד מראשוני היבואנים בארץ – מייד לאחר קום המדינה הוא הקים מכולת בתל אביב ודאג לפנק את לקוחותיו עם דליקטסים מחו"ל דוגמת שימורי פטריות, לפתני פירות ועוד.

החדשנות בה דגל אבי המשפחה חלחלה גם אל בניו, וכך למשל מייד בתום שירותם הצבאי הם נסעו לארה"ב על מנת לרכוש השכלה גבוהה במקום הטוב ביותר האפשרי (צבי למד ניהול ב-UCLA שנחשבת, ובצדק, לאחת מהאוניברסיטאות היותר טובות בארה"ב). כששבו ארצה הצטרפו לעסק המשפחתי, ובהמשך הדרך הקימו בשנת 1994 את "וילי פוד", שגם היא מתאפיינת בחדשנות בלתי פוסקת, ובהתאם לקטלוג שלה מתווספים מדי שנה כ-50 פריטים חדשים – במטרה לענות בכל נקודת זמן נתונה על טעמו ורצונותיו של הצרכן הישראלי. בסך הכל כולל הקטלוג כ-600 פריטים, אותם מייצרים למעלה מ-150 יצרני מזון משורה ארוכה של מדינות ובהן טורקיה, דנמרק, ארגנטינה, הודו, גרמניה ואיטליה.

מרכיב משמעותי אחר בתפישת העולם של צבי ויליגר (צביקה ויליגר) הוא לא לקבל אף תשובה שלילית כסוף פסוק, אלא לחתור להפיכת ה"לא" ל"כן" – דבר שהוא טוען בתוקף כי מתרחש תמיד אם רק רוצים מספיק. בזכות יכולת זו מגיעה "וילי פוד" לעסקאות המיטיבות ביותר עם טובי היצרנים ברחבי העולם ומגישה לציבור הישראלי מוצרי מזון באיכות גבוהה ובמחיר נמוך.

דוגמה אחת מיני רבות ניתן למצוא בכניסתה של "וילי פוד" אל שוק הגלידות, כשבקיץ 2013 החלה לייבא לישראל גלידה ספרדית משובחת (תחת המותגים Gelato ו-Ichoc). תוך כחודש כבר רשמה "וילי פוד" מכירות בהיקף של כ-7.5% מכלל מכירות הגלידה במרכולים וברשתות השיווק, על חשבון ענקיות כמו אסם-נסטלה ויוניליוור-שטראוס.

עסקת הענק עם "אמבלייז"

  • עם שורת רווח שהולכת ותופחת – ב-2013 כבר עמד הרווח הנקי של "וילי פוד" על 41.5 מיליון ש"ח – ועם היקפי מכירות והשפעה על שוק המזון שצומחים גם הם ללא הרף, ובעיקר לנוכח היכולות המוכחות של יוסי וצבי ויליגר (צביקה ויליגר), לא פלא ש"וילי פוד" הפכה יעד מועדף על אנשי עסקים רבים ולאורך השנים זכו האחים ויליגר ללא מעט הצעות למכור את השליטה בחברה.
  • יוסי וצבי, שנאלצו לעזוב את העסק המשפחתי שייסד אביהם אלכסנדר עקב סכסוכים עם שותפים, נקטו לאורך השנים משנה זהירות – אולם כשעל הכף עמדה הצעתו של אלכסנדר גרנובסקי, ובעיקר ההזדמנות להיעזר בו וב"אמבלייז" שלו על מנת לכבוש נתח שוק משמעותי בתחום המזון הכשר בארה"ב, החליטו הוויליגרים להיענות להצעה – מה גם שסכום הרכישה היה גבוה ב-30% משווי החברה בבורסה והפך את שני האחים לאמידים במיוחד.